Více o metodě
Zakladatelem Vojtovy metody je český neurolog, profesor Dr. Václav Vojta.
Vojtova metoda zahrnuje nejen reflexní terapii, ale i neurokineziologické vyšetření čili vyšetření primitivních reflexů, polohových testů dle Vojty a spontánní motoriku dítěte, kterými se určuje na jakém vývojovém stupni se dítě nachází a zda je ohrožené „pouze“ v poruše koordinace pohybu spojené s blokádou hlavových kloubů, s asymetrií, která může následně vést ke skoliózám páteře, ortopedickým vadám, vertebrogenním poruchám atd.
Anebo zda je dítě ohrožené vývojem dětské mozkové obrny (https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Btsk%C3%A1_mozkov%C3%A1_obrna)
Toto vše můžeme rozpoznat již do 3měsíce věku dítěte.
Cvičení, čili reflexní terapie spočívá v aktivaci spoušťových zón a výchozí poloze dítěte, čímž aktivujeme přes centrální nervový systém narušené funkce svalů či celých svalových skupin (v mozku aktivujeme vrozené pohybové vzory)
Spoušťové zóny a výchozí poloha jsou přesně dané. Základní výchozí polohy jsou na břiše, na zádech a na boku a poté k nim přiřazené modifikace.
Aby byla Vojtova metoda úspěšná je potřeba ji provádět až 4xdenně, čili musí být zaučen někdo z rodinných příslušníků, kteří budou Vojtovu metodu cvičit s dítětem v domácím prostředí.
Indikací k Vojtově terapii jsou pohybové poruchy či řada dalších onemocnění např.
Centrální koordinační porucha v kojeneckém věku
Pohybové poruchy vznikající poškozením mozku
Svalové onemocnění
Skoliózy
Problémy dýchacích, polykacích a žvýkacích svalů
Luxace kyčelních kloubů atd.
Vojtovu metodu používáme nejen u dětí, ale i u dospělých
Např. při vertebrogenních onemocněních
Stavy po operacích
Skoliózy atd